hansgrohe CoolStart

CoolStart armatürler ile enerji tasarrufu

Standart bir armatür batarya kolu orta konumdayken kullanıldığında enerji tüketimi meydana gelir. Fakat hansgrohe’nin CoolStart teknolojisiyle donatılmış armatürler batarya kolu orta konumdayken sadece soğuk su verdiklerinden iklim dostudur. CoolStart teknolojisi sayesinde su tesisatınızdan gereksiz yere sıcak su geçmez. Bunun sonucu: Daha az kaynak tüketimi, CO2 emisyonu ve maliyet. Bu, hem çevreyi hem de bütçenizi korur!

Hansgrohe CoolStart ile evde enerji tasarrufu.
hansgrohe’nin CoolStart armatürlerinde batarya kolu orta konumdayken sadece soğuk su akar. Sıcak su yalnızca istediğinizde akar. Bunun için kolu sola çevirmeniz yeterlidir.

Sıcak su maliyetinizi her gün böyle düşürebilirsiniz 

Enerjiden nasıl tasarruf edebiliriz, atmosfere nasıl daha az CO2 salarız, iklim değişikliğine karşı ne yapabiliriz? Bunlar, her birimizin aklını kurcalayan sorulardır. Cevapları, evlerimizde her gün çok kez kullandığımız enerji tüketicilerinde bulabiliriz. Örneğin lavabo bataryalarımızda. hansgrohe’nin CoolStart çözümü, basit olduğu kadar dâhiyane bir prensibe dayanmaktadır: Sıcak su, bu armatürlerden yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda akar. Suyun ısıtılması için gerekli enerjiyi yalnızca batarya kolunu sola çevirdiğinizde tüketirsiniz.

CoolStart: Evde enerji tasarrufu çok kolay

Standart armatürler batarya kolu orta konumdayken kullanıldığında su ısıtıcısı, sirkülasyon pompası ve diğer sıcak su sistemleri anında devreye girer. Fakat her zaman sıcak suya ihtiyaç duymayız, değil mi? Su içmek, el yıkamak, çiçek sulamak ve temizlik yapmak için çoğu zaman soğuk su yeterlidir. En önemli nokta burada: CoolStart ile donatılmış armatürler, yalnızca gerçekten ihtiyaç olduğunda sıcak su verirler. Sıcaklığın ne kadar yüksek olacağına siz karar verirsiniz; üstelik gün içerisinde çok kez. Tipik hansgrohe: Tasarruflu CoolStart armatürler, hem konforlu kullanımları hem de nefis tasarımları ile öne çıkıyor.

Evinizde enerji tasarrufu ve nefis bir tasarım bir arada

Sıcak su tüketiminizi azaltın, CO2 ayak izinizi küçüktün, paradan tasarruf edin

CoolStart armatürler ile sıcak su tüketiminizi azaltın.
hansgrohe, 7/24 televizyon seyretmenizi istemiyor. Fakat değerli kaynaklarımızı koruyarak ev ekonominize katkı sağlamanızda destek olmak istiyoruz. Ürün geliştirme ekibimiz 7/24 bunun için çalışıyor.

Soğuk su ile başlayanlar enerjiden tasarruf eder.

Ne kadar tasarruf edebileceğinizi örnek hesabımız ile görebilirsiniz: standart bir armatür yerine hansgrohe’nin CoolStart teknolojisiyle donatılmış bir armatürünü yıl boyunca günde ortalama 20 dakika kullanan çok kişilik bir aile, 508 kilowatt saat daha az enerji tüketir. Bu rakamın daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç örnek verelim. 500 kWh ile:

  • 67.564 dilim ekmek kızartabilir,
  • bir yıl boyunca 7/24 televizyon seyredebilir ve
  • fön ile 500 saat boyunca saç kurutabilirsiniz.

Soğuk su ile başlayanlar CO2 emisyonlarını azaltır.

Ek bilgi: Banyodaki CO2 emisyonlarının yaklaşık %90'ı kullanım aşamasında, yani duş, küvet ve lavabo için sıcak su sağlanması yoluyla meydana gelir. Bir örnek: Suyunu gaz tüketerek ısıtan dört kişilik bir aile, standart bir armatür yerine CoolStart armatür kullandığında yılda 23 kilogram daha az CO2 üretir. Somut bir örnekle:

  • 23’er metre yüksekliğe sahip iki yetişkin kayın ağacının bu 23 kilogramı dengelemesi iki yıl sürer.  

Soğuk su ile başlayanlar paradan tasarruf eder.

Bu, enerji fiyatlarının zirve yaptığı dönemlerde özellikle büyük önem taşır. Bir örnek: Suyunu gaz tüketerek ısıtan dört kişilik bir aile, eski musluğunu bir CoolStart armatür ile değiştirdiğinde her yıl 61,97 euro tasarruf edebilir. Ayrıca:

  • Bir CoolStart armatür maliyetini iki yıldan kısa sürede amortiler.  

Bu hesaplamaların dayanağını bu sayfanın sonunda bulabilirsiniz.*

CoolStart bataryanızı bulun ve tasarruf edin:

*Enerji tasarrufunun yüzdesi, hansgrohe’nin CoolStart’sız standart bir ürününe kıyasla CoolStart’lı bir ürününün tasarruf ettirdiği yüzdedir. 

Bir lavabo bataryasının kullanımına ilişkin hesap, 3 bar basınç ile dakikada 5 litrelik ortalama bir tüketime dayanılarak yapılmıştır. Mümkün olduğunca doğru bir sonuca varılabilmesi, bu değerin ürüne ve şartlara göre münferit olarak uyarlanmasını gerektirir. 1 litre suyu 1 °C ısıtmak için gerekli enerji: 1 kcal veya 0,00116 kWh. 1 litre suyu 10 °C’den 35°C’ye (bir lavabo bataryasının su sıcaklığı) ısıtmak için gerekli enerji: 0,029 kWh/litre su [Uluslararası Birimler Sistemi (SI)’nin genel hesaplama prensipleri temeline dayanan enerji formülü ile hesaplanmıştır. kWh-akaryakıt hesabı: 10 kWh = 1 litre akaryakıt]. 

Burada belirtilen enerji fiyatları Almanya ortalamalarıdır ve mümkün olduğunca doğru bir sonuç için ürüne ve şartlara göre münferit olarak uyarlanmalıdır. Varsayılan değer olarak 12,2 ct/kWh alınmıştır. Ev aletlerinin enerji tüketimi bu değerlere dayanmaktadır (son güncelleme 04/2022).

Yapılan hesaplar birçok öngörülemez faktöre bağlı olduğundan, Hansgrohe SE sonuçların doğruluğu konusunda bir garanti verememektedir. Alınan sonuçlar, özellikle enerji fiyatlarına bağlıdır. 

hansgrohe uzmanları

Size en yakın hansgrohe bayi veya yetkili servisine ulaşın