Philippe Starck Axor için dört banyo koleksiyonu tasarlamıştır.

Dışa dönüklüğüyle tanınan Philippe Starck

Kendisi günümüzün en tanınmış yaratıcı zihinlerinden, on parmağında on marifet olan biri ve aynı zamanda da çok ciddi bir planlayıcıdır. Bu Fransız Cafe koltuğundan diş fırçasına, tabureden prefabrik evlere kadar neredeyse her alandaki tasarımları kapsar. Ancak en büyük başarılarından biri, Hansgrohe'nin 1994'te sansasyon yaratmasına neden olan Axor Starck koleksiyonudur. Bu tasarımın ilk bataryası, bir flamayı andıran dik duruşuyla "Joystick" kumanda koludur.

Axor Starck banyoya yeni bir yorum katan resimlerle halkı şaşırtmıştır: Normalde sıkça kullanılan fayanslara sahip olmayan bir "Salon d’eau" (su salonu). Bunun yerini bol gün ışığı, sıcak malzemeler ve "eskiye dönüş" ile modernlikten tavizvermeyen tasarım anlayışı arasında kalan bir oda kompozisyonu almıştır.
Philippe Starck, Hansgrohe SE'nin tasarım markası olan Axor için toplam dört koleksiyon yaratmıştır.

Axor Starck Classic ve Axor Starck – Minimalizmin estetiği

Axor Starck bu işin özüne temel formlara odaklanmıştır. Belirgin bir işlev ve sade bir etki. İnsanı hedefinden saptıran hiçbir detay yok. Dayanıklı ve güncel modadan daha uzun sürecek bir banyo koleksiyonu. Koleksiyonda ayrıca suyun eskiden nasıl kullanıldığını gösteren resimlerden alıntılar yapılmıştır: Örneğin bir tulumbada olduğu gibi eğik bir gaga ve eski bir banyo teknesini andıran küvet. Axor Starck banyo bataryaları iki farklı volan seçeneğine sahiptir: Modern pin volan ve klasik versiyonda bulunan yay volan. 

Axor Starck X – maksimum minimalizm 

Axor Starck X minimum formları ve maksimum canlılığı temsil eder. Heykeli andıran Axor Starck X koleksiyonu simetriktir ve belirgin bir geometriye, yani yuvarlak gövdeye ve suya oldukça etkileyici akış imkanı veren kare şeklindeki bir üst plakaya sahiptir. Kendinden emini tüm bu ahenkte aykırı gibi duran dik bir Joystick. Sıra dışılığın kabul edildiğini gösteren düz çizgiler.

Axor Starck ShowerCollection – Bir kare içindeki kişisellik

Axor Starck duş koleksiyonunun sloganı: "Just mix it!". Koleksiyonun modüler tasarımı duşları özel olarak tasarlanmış bir spa haline getirmenize olanak sağlar. Duş başlıklarından, bataryalardan ve aksesuarlardan oluşan bu basit modüler bir sistem, bize tasarım özgürlüğü için neredeyse sonsuz alternatif sunar. Ama elbette Philippe Starck imzası taşıyan Axor ShowerCollection, tasarımcının diğer kolleksiyonları olan Axor Starck ve Axor Starck X ile en iyi uyuma sahip duş sistemidir. 

Philippe Starck – biyografisi

Philippe Starck'ın tasarımlarıyla dolu bir yer veya oda keşfettiğimizde zengin fikirler ve sürprizlerle dolu muhteşem bir fantezi dünyasına girmiş oluyoruz. Bu eşsiz ve çok yönlü yaratıcı zihin, tasarımcı ve mimar, ilk etapta sadece "güzel" değil "iyi" olma amacına sahip alışılmamış objeler tasarlayarak otuz yıldan daha uzun bir süredir günlük hayatımızda yer almaktadır. Starck tasarladığı "ikonik" binaları ve alanlarıyla kültürel düşüncelerini paylaşan, kendini aşan ve ideal durumlarda çok daha iyi bir hale gelen hayran topluluğuna sahiptir.

Philippe Starck "Kapılarımı başka insanların zihinlerine seve seve açıyorum"

Bir kaşif ve uçak mühendisi olan babası, küçük Philippe'den yaratıcı olmasını ve hayal kurmasını istemiştir. Birkaç yıl ve birkaç prototipten sonra, Fransa devlet başkanı François Mitterand için çalışmaya başlamıştır. Philippe Starck aynı zamanda da önemli İtalyan ve uluslararası markalar için de mobilya tasarımına başlamıştır.

Philippe Starck otel ve restoranlarını aynı bir film rejisörü gibi tasarlamaktadır: Önce, insanları günlük hayatlarından alıp yaratıcı, zengin bir hayal dünyasına sokan bir senaryo yazmaktadır. Tasarladığı oteller her döneme uygun bir kült karakterine ulaşmıştır ve tüm dünyadaki şehirlerin kalitesini arttırmaktadır. "Demokratik tasarım" konseptiyle, yani daha fazla insanın en iyiden yararlanabilmesi için uygun fiyatlı kaliteli ürünler, Philippe Starck, tasarım henüz dışlanmışken ve seçkin sınıfa yönelmeye çalışırken, tek başına haykırmaktaydı. Mobilyalardan motosiklet gövdelerine ve mega yatlara kadar birçok tasarıma sahiptir. Hatta uzay uçuşları için hazırlanan bir proje için bile sanatsal danışmanlık yapmıştır. Bunlar, tasarımcının yaptıklarına sadece bir kaç örnek...

"Yeşil" ve demokratik bir tasarımın öncüsüdür

Philippe Starck modaya henüz ekoloji girmeden önce bile geleceğe ve dünyaya saygısından dolayı doğa dostuydu. Good Goods Kataloğu (Tr. "iyi ürünler kataloğu"), etik bir gelecekte tüketici olmayanlar için ürün sayılmayan nesnelerden oluşan eski eserlerinden biridir. Aynı zamanda da biyolojik gıdalar için bir firma kurmuştur. Starck, yakın geçmişte "demokratik ekoloji"den oluşan devrimci bir konsept geliştirmiş ve bunun için de evlerde kullanılabilen, maddi açıdan karşılaması kolay rüzgar gücü tesisleri tasarlamıştır. Sonraki amacı ise güneş enerjisiyle çalışan ve yakıtı su olan gemiler ve arabalardır.

Philippe Starck dinlenmeden çalışan isyankar bir dünya vatandaşıdır ve etik gerekçeleri ama aynı zamanda da yıkıcı olan fikirlerini adil bir dünyada başkalarıyla paylaşabilmeyi kendi görevi olarak görmektedir. Kendisi, çalışmalarını politik ve sivil topluma uygun şekilde ve sevgi, şairane ve mizah anlayışıyla gerçekleştirerek rüyalarımızda, arzularımız da ve ihtiyaçlarımız da hep bir yere sahip olacaktır, hatta biz bunu bazen zamanında fark edemesek bile.  

Philippe Starck'ın portresi

Philippe Starck'ın Jean-Baptiste Mondino tarafından çekilen fotoğrafı

Philippe Starck – design visionary

Resimler

Son derece yetenekli Fransız görsel algılamaları değişti ve gündelik nesnelere yaklaşımımızı devrim yarattı. Zengin stil dünyalara olağanüstü tasarım çözümlerinden .

  • Philippe Starck and Philippe Grohe.
  • Starck and Axor Starck V mixer
  • The Juicy Salif lemon squeezer made by Alessi.
  • Chair made of transparent plastic.
  • Floor lamp with a chandelier.
  • Cruiser at sea.
  • Lobby with chandelier.
  • Lounge in a Yoo Apartment.
  • Motorbike.

Size mümkün olan en iyi hizmeti sağlayabilmek için Hansgrohe Çerezler kullanmaktadır. Ayarlarınızı değiştirmeden sitede gezinmeye devam ederseniz, Çerez kullanım şartlarını kabul etmiş olacaksınız.

Tamam
<% } //bolIsPublishMode %>